logo

Polární záře

Vznik polární záře by se dal popsat následovně: Na Slunci vznikají vlivem nepravidelností v magnetickém poli sluneční skvrny, které stoupají k povrchu a u povrchu Slunce praskají jako bubliny v kapalině. Při jejich zániku je část sluneční plasmy vymrštěna do prostoru a vznikne sluneční erupce, čili protuberance. Vzniklý mrak částic slunečního větru je tvořen kladně nabitými protony (jádry atomu vodíku) a alfa částicemi (jádry atomu helia), která letí vesmírem rychlostí až 500 km/sec a během několika dní dorazí k Zemi. Pokud se na své cestě setká s magnetickým polem Země, tak jej část zachytí a stáčí po spirálách směrem k magnetickým pólům Země. Tam sluneční vítr interaguje s atmosférou, odtrhává elektrony z molekuly kyslíku a dusíku za vzniku kladně nabitých atomů, čili iontů. Odtržené elektrony se díky přitažlivé síle protonů v jádře atomu vracejí zpět, prudce přitom brzdí a tím vyzařují elektromagentické vlny světla, které vidíme jako polární záři. V závislosti na intenzitě slunečního větru je viditelnost polární záře omezena jen na oblasti kolem severního a jižního pólu. Čím je intenzita větší, tím viditelnost postupuje do nižších zeměpisných šířek.
Uvedené snímky pochází z 69° severní šířky, asi 500 km nad polárním kruhem z oblasti finského Laponska, ze dne 4.3.2013.

-jd-Diskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto adresu.

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 7−1:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


Zatím 0 komentářů.