logo

Červen 2012 v Ústeckém a Libereckém kraji

V měsíci červnu 2012 byla na stanicích Ústeckého a Libereckého kraje nejvyšší průměrná měsíční teplota na stanici Doksany, a to 18,4 °C, a na stanici Teplice 18,1 °C. Nejchladněji bylo na horských stanicích, a to na stanici Jizerka s průměrnou měsíční teplotou 12,6 °C, a na stanici Klínovec těsně za hranicí Ústeckého kraje 10,5 °C. Mimo hory byla nejnižší průměrná teplota na stanici Český Dub, a to 15,3 °C, a na stanici Liberec 15,9 °C.

Ze stanic, na kterých je k dispozici teplotní normál za období 1961-1990, byla v červnu teplotní odchylka od normálu od -0,2 °C v Českém Dubu do +1,7 °C v Doksanech. Měsíc červen byl na stanicích Český Dub, Žatec, Varnsdorf, Česká Lípa, Nová Ves v Horách a Ústí nad Labem - Vaňov teplotně normální, na dalších 9 stanicích teplotně nadnormální.

Nejnižší minimální teplota v červnu byla naměřena dne 6. 6. na stanici Jizerka, a to -2,6 °C, a na stanici Jizerka-rašeliniště -2,8 °C. Mimo hory byla téhož dne naměřena minimální teplota -0,4 °C na stanici Liberec. Nejvyšší minimální teplota byla naměřena dne 30. 6. na stanici Hejnice, a to 22,4 °C, a Nové Město pod Smrkem 22,3 °C. Dne 6. června byla na několika stanicích naměřena dosud nejnižší teplota k datu 6. června, a ve stanici Louny byla naměřena rekordní minimální teplota za celý měsíc červen, a to 1,4 °C. Dne 30. června byla na několika stanicích naměřena dosud nejvyšší minimální teplota k datu 30. června, a na stanicích Hejnice a Nové Město pod Smrkem byla naměřena dosud nejvyšší minimální teplota za celý červen. Nejvyšší maximální teplota byla naměřena dne 18. 6. na stanicích Doksany a Děčín, a to 34,8 °C, nejnižší maximální teplota byla naměřena dne 5. 6. na stanici Klínovec, a to 6,6 °C, a mimo hory na stanici Český Dub 11,4 °C a Jablonné v Podještědí 11,8 °C.

V měsíci červnu se vyskytly mrazové dny, letní dny, tropické dny a tropické noci. Mrazový den, tedy den s minimální teplotou pod 0 °C, se vyskytl nejen na horských stanicích Klínovec, Harrachov, Jizerka, Sněžník a Bedřichov, ale i mimo hory na stanicích Liberec a Český Dub. Na stanici Jizerka se mrazové dny vyskytly dva, na nedávno zřízené stanici Jizerka-rašeliniště dokonce pět. Den s minimální teplotou nad 20 °C se vyskytl na stanicích Hejnice, Nové Město pod Smrkem, Liberec a Varnsdorf. Jde však o minimum za období od 21 do 21 hodin, takže nemusí nutně zahrnovat všechny tropické noci v červnu.

Měsíční úhrn srážek dosahoval od 38 milimetrů ve Strojeticích do 136 milimetrů na stanicích Jizerka a Lobendava. Na stanicích, ze kterých je k dispozici srážkový normál za období 1961-1990, napadlo od 54 procent normálu v Jablonném v Podještědí do 171 % normálu v Doksech. Mesíc červen byl na stanici Doksy silně nadnormální, na stanicích Šluknov, Hrob, Fláje, Cítoliby a Rumburk srážkově nadnormální, na stanicích Jablonné v Podještědí, Velečín-Pastuchovice, Křižany, Nový Bor a Měrunice srážkově podnormální a na dalších cca 40 stanicích byl červen srážkově normální. Územní rozložení srážek (odchylek od normálu) je zobrazeno na mapce v předchozí aktualitě.

V měsíci červnu bylo v Ústeckém a Libereckém kraji naměřeno od 140 hodin slunečního svitu v Tušimicích do 203 hodin ve Smolnici. Ze stanic, na kterých je k dispozici normál za období 1961-1990, bylo v červnu naměřeno 91 až 97 % červnového normálu slunečního svitu.

Nejvyšší denní suma globálního záření byla naměřena 23. 6. na stanici Doksany, a to 30,25 MJ/m2, a nejnižší dne 14. 6. na stanici Tušimice, a to 6,53 MJ/m2.

V příloze je na ukázku graf průměrných denních teplot na dvou horských a třech mimohorských stanicích Ústeckého a Libereckého kraje a průběh denních sum slunečního svitu a globálního záření na třech stanicích Ústeckého kraje.

-pj-
Diskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto adresu.

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 5−0:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


Zatím 0 komentářů.