logo

Bdící meteorologové

Pondělí 9. 7. 2012

Bouřlivé období skončilo. Tento týden očekáváme méně intenzivní bouřky pouze ve středu nebo v pátek. Mám tedy čas se s vámi podělit o nepřetržitou činnost našich prognostiků ve chvílích, kdy se v atmosféře odehrává nějaký nebezpečný jev.

Smědá, malá říčka ve Frýdlantském výběžku, je meteorologům a hydrologům z našeho RPP známa svojí náchylností na povodně.


Tok Smědé je zvýrazněn červeně

Její povodí má plochu 290 km2. Obyvatelstvo tohoto malého území je pravidelnými povodněmi těžce zkoušené a potřebuje od nás nejen dostatečně rychlé varování, ale i včasnou informaci, že se situace uklidňuje. Obojího se jim v noci z 5. na 6. července dostalo.


Hranice povodí Smědé je zvýrazněno červeně

Na základě předešlého radarového snímku jsme ve 21:05 iniciovali vydání Informace o výskytu nebezpečného jevu, ve které stálo:

Silné bouřky postupují přes Liberecký kraj k severu. Podle radarových odhadů může v následujících třech hodinách spadnout 40 až 70 mm srážek. Bouřky mohou být doprovázeny kroupami a nárazy větru kolem 20 m/s (70 km/h).

Doporučení ke zmírnění následků jevů:
-V oblastech zasažených silnými přívalovými srážkami lze očekávat  intenzivní odtok vody ze svahů, rychlé intenzivní rozvodnění malých toků,  potoků a jindy suchých koryt, zatopení ulic, domů, zatopení a podemletí  komunikací apod.

Naše obavy se naplnily. V povodí Smědé spadlo cca 50 mm srážek a vodní stav se v profilu Předlánce od 21 hodin do půlnoci zvýšil z 45 cm na 252 cm a dosáhl 3. stupně povodňové aktivity (ohrožení). Tento stupeň trval 4 hodiny při kulminaci okolo 2. hodiny ranní (289 cm), kdy dosáhl úrovně pětileté vody. O tomto nebezpečí jsme obyvatelstvo informovali prostřednictvím další Informace o výskytu nebezpečného jevu 5 minut po půlnoci. V této zprávě ale zároveň byla informace, že daný jev nebude mít delšího trvání, protože neočekáváme další srážky.


A jak se k těmto informacím dostanete vy? Jakákoliv výstražná informace, která se týká Ústeckého nebo Libereckého kraje, je ihned po vydání publikována na stránkách ústecké pobočky ČHMU zde. Celorepublikové výstrahy naleznete na stránkách pocasi.chmi.cz. Během 4 minut jsou naše výstrahy publikovány na evropském serveru www.meteoalarm.cz. Samozřejmostí je okamžité informování Hasičského záchraného sboru, který dále informuje členy státní správy a samosprávy.

Toto je malá ukázka ze Systému integrované výstražné služby, kdy nepřetržitá práce našich meteorologů a jejich detailní znalost našeho regionu přispívá ke zkvalitnění výstupů ČHMÚ. Dalšími jsou např. Smogový varovný a regulační systém nebo zimní předpovědi pro silničáře. Nabízíme i speciální předpovědi pro zadanou lokalitu, kdy je znalost regionálních specifik také bezpodmíněčně nutná. V posledních dnech jsme například takto zajišťovali servis pro Univerzitní mistrovství světa v golfu.

PS. Dokážete si představit, co by znamenala 100 mm srážka z odpoledne 5. 7., kdyby nespadla v Polsku, ale do našeho povodí Smědé? (srovnej radarové snímky) Tentokrát chybělo pár kilometrů!


-dk-


Diskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto adresu.

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 3+6:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


Zatím 0 komentářů.