logo

25 let od povodně v Libouchci

Jak jsme informovali v aktualitě z 30.6., byly dne 30. června v severních Čechách překročeny teplotní rekordy, a to nejen maximální teploty, ale i dosud nejvyšší minimální teploty k danému datu. Na dvou stanicích byla zaznamenána i tropická noc, tedy minimální noční teplota nad 20 °C. V závěru aktuality bylo přislíbeno, že další den opět přineseme výčet nejvyšších nočních minim. Následující den však rekordně vysoká minima naměřena nebyla, s výjimkou stanice Jablonné v Podještědí, kde bylo minimum jen o málo vyšší než dosavadní rekordně vysoké minimum z 1. 7. 1987. Na ostatních stanicích severních Čech zůstaly dosavadní nejvyšší minimální teploty nepřekonány, přičemž zhruba na polovině stanic tyto nepřekonané rekordy pocházejí rovněž z 1. 7. 1987.

V této souvislosti stojí za to si připomenout onen rekordně teplý 1. červenec 1987. I tehdy byl velmi teplý konec června. Noc na 1. července byla velmi teplá, minimální teploty na severu Čech sice dosáhly pod 20 °C, ale ve středních a jižních Čechách byla minima ojediněle nad 20 °C. Velmi teplé počasí však dne 1. 7. vyvrcholilo bouřkou, která přinesla na Jílovském potoce v okrese Ústí nad Labem katastrofální povodeň, kterou si obyvatelé Libouchce a okolí jistě pamatují dodnes. Od této katastrofy tedy v neděli uplynulo přesně 25 let. Bouřka přinesla i ochlazení, takže minimální teploty za období od 21 hodin dne 30.6. do 21 hodin dne 1.7. byly na některých stanicích nižší než minimální noční teploty do 7 hodin dne 1.7. Například na stanici Ústí nad Labem - Kočkov bylo noční minimum do 7 hodin ráno 19,4 °C, zatímco celodenní minimum do 21 hodin kleslo na 17,2 °C.

Včerejší a noční bouřky přinesly také výraznější srážky. Ne sice tolik výrazné jako v roce 1987, ale i tak spadla na některých stanicích až polovina červencového měsíčního srážkového normálu. Nejvíce srážek bylo naměřeno v Mimoni 57,6 mm, Bedřichov a Hejnice měly shodně 48,2 mm. Na většině ostatních stanic v severních Čechách bylo naměřeno mezi 25 až 45 mm srážek.

-pj-
-rt-


Diskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto adresu.

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 3+6:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


Zatím 0 komentářů.