logo

Mrazy a rekordy 6. června

Ranní mrazy v první polovině června nejsou zcela běžné, ale nejsou ani úplně výjimečné. Tuto středu 6. června při nočním vyjasnění ve studeném vzduchu klesly minimální teploty v severních Čechách ojediněle pod nulu, a to i mimo horské mrazové kotliny.

Minimální teplota pod nulou ve výšce 2 metry nad zemí byla naměřena na horských stanicích Jizerka, a to -2,6 °C, Jizerka-rašeliniště -2,8 °C, Harrachov -0,9 °C, Bedřichov -0,3 °C a Klínovec -0,1 °C, mimo hory mrzlo v Libereckém kraji na stanici Liberec s minimální teplotou -0,4 °C a Český Dub naměřil -0,3 °C.

Na některých stanicích s měřicí řadou aspoň 30 let byla naměřena nejnižší teplota k datu 6. června a byl zde tedy dosažen rekord minimální teploty k tomuto datu. Shodou okolností šlo o stanice, kde nemrzlo (zatímco na stanicích, kde mrzlo, byl již v minulosti k tomuto datu zaznamenán i větší mráz). V následující tabulce jsou uvedeny stanice s aspoň 30letou teplotní řadou, kde byl tuto středu zaznamenán teplotní rekord.

Stanice Minimum
6. 6. 2012
Dosavadní
minimum 6. 6.
Roku Délka měření
Kopisty 1,4 °C 1,4 °C 1975 43
Louny 1,4 °C 2,0 °C 1991 32
Měděnec 0,7 °C 1,8 °C 2006 34
Ústí n.L., Kočkov 3,2 °C 4,1 °C 1991 37
Žatec 0,5 °C 0,9 °C 2009 62

Kromě ojedinělých mrazů ve výšce 2 metry se vyskytly četné přízemní mrazíky ve výšce 5 cm. Největší přízemní mrazík, s minimální teplotou při zemi -5,2 °C, byl na horské stanici Měděnec, na Klínovci bylo přízemní minimum -4,4 °C, Bedřichov -3,4 °C, a mimo hory bylo v Liberci přízemní minimum -2,9 °C, v Kopistech -2,3 °C a v Ústí n.L. - Kočkově a Strojeticích -2,1 °C. Přízemní mráz podle operativně dostupných dat nebyl zaznamenán pouze na 4 stanicích Ústeckého a Libereckého kraje, a to Louny, Ústí n.L.-Vaňov, Teplice a Doksy.

-pj-


Diskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto adresu.

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 8−7:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


Zatím 0 komentářů.