logo

Shybky aneb křížení toků

Shybky umožňují mimoúrovňové křížení vodního toku s jiným tokem. V místě křížení bývá jeden tok veden potrubím, případně je veden v korytě na mostě, který vede přes jiný vodní tok. Každý z těchto toků má vlastní plochu povodí a samostatné číslo hydrologického pořadí. Shybky jsou také užívány v případě vedení odpadních nebo splaškových vod, které kříží trasu koryta vodního toku.

-ip-


Příklad shybky kdy bezejmenný tok teče nad úrovní vlastního toku Ploučnice


Ploučnice v tomto místě podtéká pod bezejmenným tokem, který je veden v korytě nad ní


Místo křížení Ploučnice s bezejmenným tokem


Jiným příkladem využití shybky může být i náhon vedoucí od jezu ve Františkově nad Ploučnicí, odvádějící část vody k vodní elektrárně. Náhon je veden pod úrovní terénu a podtéká Valkeřický potok, který je přítokem Ploučnice.


Znázornění místa křížení náhonu s Valkeřickým potokem


Diskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto adresu.

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 3+6:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


Zatím 0 komentářů.