logo

I Paříž má svého „bradáče“

Známý kamenný reliéf vousatého muže (tzv. bradáč), původně umístěný na pilíři Juditina mostu, sloužil po staletí obyvatelům Prahy jako orientační povodňová značka. Říkalo se, že když voda dosáhne bradáčových vousů, je čas evakuovat staré město. Svou historickou vodoměrnou „značku“ má i Paříž. Je jí socha vojáka zouave na pilíři mostu Pont de l'Alma. Je sice mnohem mladší, ale slouží Pařížanům dodnes. Když dosahuje hladina vody k chodidlům vojáka, zavírají se chodníky na nábřežích Seiny, a když k jeho stehnům, stává se řeka nesplavnou. Při jedné z největších zaznamenaných povodní v Paříži v lednu roku 1910 dosahovala voda k ramenům sochy. Tehdy byly oba městské ostrovy i velká část okolních nábřeží zaplaveny vodou. Značku této povodně můžeme v Paříži vidět na mnoha různých místech.

-js-


Pont de l'Alma byl dostavěn v roce 1856, jeho dva pilíře byly ozdobeny sochami vojáků grenadira a zouave. Po rekonstrukci v roce 1974
byl kamenný most nahrazen moderní ocelovou konstrukcí s jedním pilířem. Umístění sochy vojáka zouave však zůstalo zachováno.


    

    
Povodňové značky 1910. Voda se při této povodni sice nepřelila přes nábřežní hráze, ale zaplavila město kanalizací,
tunely podzemní dráhy a průsaky do sklepení budov.Povodeň v lednu 1910 zaplavila i mnoho historických budov a památek. Na obrázku je povodňová značka na průčelí
jedné z nejkrásnějších gotických sakrálních staveb na světě Sainte Chapelle.


Diskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto adresu.

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 2+3:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


Zatím 0 komentářů.