logo

Duben 2012 na severu Čech

V měsíci dubnu byly na meteorologických stanicích v Ústeckém a Libereckém kraji naměřeny průměrné měsíční teploty od 3,3 °C do 10,1 °C. Nejtepleji bylo na stanicích Ústí nad Labem - Vaňov, Teplice a Doksany, a to 9,9 až 10,1 °C. Nejnižší měsíční průměr byl naměřen na stanici Jizerka, a to 3,3 °C, a těsně za hranicí Ústeckého kraje na stanici Klínovec byla průměrná měsíční teplota 2,4 °C. Mimo hory byla nejnižší průměrná teplota na stanici Český Dub, a to 7,3 °C, a Strojetice 8,1 °C.

Na stanicích, ze kterých je k dispozici teplotní normál za období 1961-1990, byla odchylka průměrné měsíční teploty od normálu od +0,7 °C do +1,8 °C. Na stanicích Bedřichov, Liberec, Doksy a Milešovka byl duben teplotně nadnormální, na ostatních stanicích byl i s kladnou odchylkou ještě v mezích normálu (odchylka menší než +1,5 °C).

Měsíční úhrn srážek na jednotlivých stanicích Ústeckého a Libereckého kraje dosáhl 21 až 63 mm. Na stanicích, ze kterých je k dispozici normál za období 1961 až 1990, napršelo 52 až 144 procent dubnového srážkového normálu, přičemž na 6 stanicích z cca 50 stanic to bylo víc než 100 % normálu. Na stanici Cítoliby byl duben srážkově nadnormální, na 7 stanicích z 50 byl srážkově podnormální a na většině stanic byl duben srážkově v mezích normálu (tj. 60 % až 140 % normálu).

V dubnu bylo naměřeno 122 až 189 hodin slunečního svitu. Nejméně slunečního svitu bylo naměřeno na stanici Tušimice, a to 122 hodin, a Měděnec 149 hodin. Nejvíce slunečního svitu naměřily stanice Smolnice (189 hodin), Doksany (187 hodin) a Milešovka (186 hodin). Na stanicích, ze kterých je k dispozici normál za období 1961-1990, bylo naměřeno 109 až 136 procent dubnového normálu slunečního svitu.

V příloze je na ukázku graf průměrných denních teplot na dvou horských a třech mimohorských stanicích Ústeckého a Libereckého kraje a průběh denních sum slunečního svitu a globálního záření na třech stanicích Ústeckého kraje.

-pj-
Diskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto adresu.

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 3+6:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


Zatím 0 komentářů.