logo

Meteorologické stanice ve vysokohorském prostředí

Kolegové z rakouského Zentralanstalt für Meteorologie und Geodynamik - ZAMG se mohou pochlubit hustou sítí klimatologických stanic, často umístěných v extrémně exponovaných lokalitách (viz mapka). Součástí stanice nejvyšší rakouské lanové dráhy na Hinterer Brunnenkogel (3440 m n. m.) v Ötzalských Alpách je poloautomatická klimatologická stanice TAWES se solárním napájením. Záložní napájení z rozvodné sítě je pochopitelně, jako u všech stanic ZAMG, osazeno filtrem nepropouštějícím elektřinu z jaderných zdrojů, zejm. Temelína (www.nucleostop.de). Na dalším snímku je o cca 600 m níže položená stanice na Pitztalském ledovci osazená totožnou sestavou čidel.

U vysokohorského plesa Rifflsee v nadmořské výšce cca 2000 m n. m. můžeme spatřit totalizátor poněkud modernějšího designu, než jsou ty, používané v našich končinách. Totalizátor je přístroj na měření srážek vhodný do oblastí, kde je obtížné zajistit pravidelnou obsluhu. Jedná se o nádobu, do které prší a sněží, je doplňována olejem a Fridexem (proti výparu i zamrznutí zachycených srážek), a měření se na ní provádí pouze dvakrát ročně.

Na posledním snímku si lze udělat představu, jakým extrémním vlivům musí čelit stanice ČHMÚ: hydrologická stanice v Trmicích. O manuální filtrování elektřiny z jaderných zdrojů se zde obětavě starají sběrači kovů.

-vf-


Měřící síť ZAMG (obrázek ve vyšším rozlišení zde)


Klimatologická stanice Hinterer Brunnenkogel (3440 m n. m.)


Klimatologická stanice Pitztaler Gletscher (cca 2800 m n. m.)


Totalizátor Rifflsee (cca 2000 m n. m.)


Hydrologická stanice Trmice (cca 135 m n. m.)


Diskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto adresu.

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 6−4:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


Zatím 0 komentářů.