logo

Vzduch čistý - upozornění trvá. Proč?

Signál Upozornění na možnost výskytu smogové situace pro Ústecký kraj, vyhlášený v neděli 12. února dopoledne, stále trvá. Jak ale dokládá i přiložený snímek přehledu znečištění ovzduší dnes (ve středu) v 6 hodin ráno, vzduch je krásně čistý.Otázka tedy zní: proč Upozornění nezrušíme?
A odpověď: Nemůžeme.
Pravidla vyhlašování a rušení signálů SVRS jsou dána "Smogovou vyhláškou" (373/2009 Sb.). A ta dovolují rušit vyhlášené signály až 24 hodin po poklesu koncentrací pod zvláštní imisní limit pro škodlivinu, pro kterou byl signál vyhlášen.

Co to v praxi znamená?
Nejdříve musíme vyčkat, až klesne 24hodinový průměr koncentrací PM10 pod 100 mikrogramů na metr krychlový i na poslední stanici v Ústeckém kraji. Protože se jedná o průměr za posledních 24 hodin, vykazuje určitou setrvačnost. Pod limitní hodnotu tedy klesá až několik hodin po zlepšení situace.
Od poklesu pod limit je povinnost čekat dalších 24 hodin, jestli se situace opět nezhorší. Pak teprve se dá signál odvolat.

Tato pravidla, bohužel, platí i v situaci podobné té dnešní, kdy přechod výrazné atmosférické fronty s čerstvým až silným větrem zaručuje rychlé "vyčištění" vzduchu. ČHMÚ už v první polovině roku 2011 inicioval na MŽP změnu Vyhlášky. Zatím neúspěšně.

-no-


Diskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto adresu.

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 4−2:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


Zatím 0 komentářů.