logo

Sníh chrání půdu před zmrznutím

Je celkem obecně známo, že pořádná sněhová pokrývka chrání půdu před promrznutím, zatímco takzvané holomrazy, tedy mrazy bez sněhové pokrývky, jsou nežádoucí jak pro obilí a jiné rostliny, tak například pro vodovodní potrubí.

O vlivu sněhové pokrývky na promrznutí půdy se můžeme přesvědčit například nyní, po několika týdnech mrazů, při kterých na horách a na velké části Libereckého kraje byla významná sněhová pokrývka, zatímco část zejména Ústeckého kraje byla bez sněhu nebo je s nepatrnou sněhovou pokrývkou.

Podle údajů meteorologických stanic dnešní teplota půdy v hloubce 5 cm byla nejnižší, a to kolem -4 °C až -5 °C, na stanicích Smolnice, Strojetice, Teplice, Doksy a Doksany, což jsou stanice, kde sněhová pokrývka dosahuje kolem 2 až 4 cm i méně a po část doby mrazů na některých z nich nebyl sníh vůbec. Naopak nejteplejší půda v hloubce 5 cm, a to kolem +1 °C, je na stanicích Bedřichov, Měděnec a Desná-Souš, tedy na horských stanicích s významnou sněhovou pokrývkou, a dokonce na stanici Jizerka, kde v minulých týdnech teplota klesala i pod -30 °C. Teplota půdy těsně nad nulou je i na stanici Liberec, kde je 28 cm sněhu.

Na stanicích Doksy a Strojetice je teplota pod nulou dokonce i v hloubce 50 cm, těsně kolem nuly je v této hloubce i na stanicích Doksany a Kopisty.

Údaje ze stanic v severních Čechách tedy ukazují, že na stanicích s významnou sněhovou pokrývkou půda prakticky není promrzlá, a to i na stanicích, kde se vyskytly velké mrazy, zatímco na stanicích bez sněhu je půda promrzlá někde až do hloubky kolem 50 cm.

-pj-


Diskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto adresu.

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 5+4:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


Blekota napsal v 23:23:13 dne 2012-02-14 (77.104.252.xxx)
Jo hold když mrzne tak ani skřivan nevrzne, v zimě zima a v noci tma, a co je natom pěkné? po zimě jaro přijde. Přeji všem krásné dožití zimy a ještě krásnější jaro ...

Počet komentářů: 1