logo

Rekordně dobré rozptylové podmínky v lednu

Letošní leden byl zajímavý nejen teplým počasím na začátku a tuhými mrazy na konci, ale také mimořádně dobrými rozptylovými podmínkami. V podkrušnohorské oblasti byl od roku 1988, od kdy rozptylové podmínky evidujeme, zaznamenán rekordně vysoký počet dní s celodenně dobrými rozptylovými podmínkami a rekordně nízký počet dní s celodenně mírně nepříznivými rozptylovými podmínkami. Nepříznivé rozptylové podmínky se nevyskytly vůbec.

Letos v lednu byly zaznamenány pouhé tři dny s celodenně mírně nepříznivými rozptylovými podmínkami (přibližně řečeno s celodenní inverzí). To je pro leden nejméně od roku 1988, kdy to evidujeme. O jeden den více bylo zaznamenáno v lednu 2007, který je známý extrémně teplým počasím a tlakovou níží Kyrill. V ostatních lednech bylo dnů s celodenní inverzí (celodenně mírně nepříznivými nebo nepříznivými rozptylovými podmínkami) ještě více.

Naopak dnů s celodenně dobrými rozptylovými podmínkami bylo zaznamenáno 21, což je o jeden více než ve zmíněném lednu 2007 a nejvíce od roku 1988. Zbývající počet dnů jsou dny, kdy se část dne vyskytla inverze a část dne byly rozptylové podmínky dobré. Průběh počtu dnů v lednu s celodenně dobrými rozptylovými podmínkami a celodenní inverzí je na obrázku 1.


V létě se celodenní inverze vyskytují jen velmi zřídka, typický pro léto je denní chod rozptylových podmínek s ranní inverzí, která se přes den rozpustí. Proto i dnů s celodenně dobrými rozptylovými podmínkami je v létě v průměru méně než v zimě. Průměrný roční chod celodenně dobrých rozptylových podmínek je na obrázku 2. Vidíme, že v lednu bývá průměrně 9 dnů s celodenně dobrými rozptylovými podmínkami a že tedy letos to byl více než dvojnásobek průměru.


Zatímco 3 dny s celodenní inverzí je lednový rekord, těch 21 dnů s celodenně dobrými rozptylovými podmínkami je dokonce celoroční rekord. Tak vysoký počet dnů s celodenně dobrými rozptylovými podmínkami se totiž od roku 1988 nevyskytl nejen v lednu, ale vůbec žádný měsíc. Tato skutečnost je naznačena na obrázku 3.


-pj-


Diskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto adresu.

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 5−0:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


Zatím 0 komentářů.