logo

Jarní tání je tu - vzestupy hladin toků nad úroveň SPA

Hladiny toků během uplynulého víkendu stoupaly. Vlivem oteplení s deštěm došlo k tání sněhu a hladiny řek dosáhly úrovně SPA. Na Panenském potoce v Pertolticích byl překonán 3. SPA. Na Mandavě ve Varnsdorfu byl dosažen 2. SPA. Nejvíce se projevilo tání v povodí Ploučnice, kde bylo dosaženo na několika profilech 1. a 2. SPA. Situaci na tocích komplikovaly často ledové jevy, které bránily plynulému odtoku.

Po přechodném ochlazení v neděli a v pondělí došlo k poklesu hladin pod úroveň SPA na všech sledovaných tocích v působnosti naší pobočky.

Zklidnění situace a poklesy toků však nebude mít dlouhého trvání. Už zítra očekáváme opětovné oteplení se srážkami, které později budou přecházet do deště i na horách. Vysoké teploty spolu s deštěm a silným větrem bude mít za následek opětovné rychlé tání sněhu na horách a prudké vzestupy hladin toků nad úroveň SPA. Zejména toky odvádějící vodu z Jizerských a Krušných hor by mohly znamenat výraznější nebezpečí vlivem vysoké vodní hodnoty sněhu.

Po víkendové oblevě jsou průtoky stále zvýšené a proto je riziko dosažení 2. - 3. SPA vysoké, zejména v povodí Lužické Nisy.

Doporučujeme sledovat aktuální situaci na HPPS.

-rk-
-jp-


Diskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto adresu.

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 2−1:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


Zatím 0 komentářů.