logo

Nadprůměrně teplý rok 2011

Podle měření meteorologických stanic v Ústeckém a Libereckém kraji měly všechny stanice kladnou odchylku od normálu.

Nejvyšší průměrná roční teplota v těchto krajích byla na stanicích Teplice a Ústí nad Labem - Vaňov, kde byla v roce 2011 naměřena průměrná roční teplota 10 °C, a na stanici Doksany, kde byla průměrná roční teplota 9,9 °C. Nejchladněji bylo na stanici Jizerka, s průměrnou roční teplotou 4,6 °C, a na stanici Klínovec těsně za západní hranicí Ústeckého kraje, a to 4,3 °C. Mimo hory bylo nejchladněji na stanici Český Dub-Modlibohov, a to 7,6 °C, a Jablonné v Podještědí 8,3 °C.

Ve srovnání s teplotním normálem za období 1961-1990 na stanicích, kde normál za toto období je k dispozici, byla největší odchylka od normálu na stanici Milešovka, a to +1,8 °C, a nejmenší na stanici Žatec, a to +0,5 °C. Rok jako celek byl na stanicích Žatec a Ústí nad Labem - Vaňov teplotně nadnormální, na stanicích Varnsdorf, Jablonné v Podještědí, Doksy, Liberec, Teplice, Doksany a Bedřichov byl silně nadnormální a na stanicích Harrachov, Nová Ves v Horách a Milešovka byl mimořádně nadnormální.

Ze stanic, kde je k dispozici delší řada pozorování, můžeme konstatovat, že na stanici Milešovka byl rok 2011 druhý až třetí nejteplejší od roku 1905. O pouhou desetinu stupně teplejší byl rok 2007 a stejnou průměrnou teplotu jako rok 2011 měl rok 2000. Až za loňským rokem byl na čtvrtém místě rok 1934. Na stanici Liberec byl rok 2011 z dosavadních 69 roků na sedmém až devátém místě. Nejteplejší byl rok 2000, a to o 0,6 °C. A na stanici Teplice byl rok 2011 na šestém místě ze 105 roků, z nichž jsou k dispozici údaje o průměrné roční teplotě. Na prvním místě byly roky 1934 a 2007, které byly o 0,6 °C teplejší. Na prvním obrázku jsou roční průměrné teploty na stanicích Teplice, Milešovka a Liberec.

V roce 2011 byl na většině stanic nejteplejší měsíc srpen, na druhém místě byl červen a teprve na třetím místě byl obvykle nejteplejší červenec. Jedinou výjimkou je stanice Klínovec; na této stanici byl červenec dokonce až čtvrtý, protože i září zde bylo teplejší než červenec. Nejchladnějším měsícem roku 2011 byl únor. Průběh měsíčních průměrných teplot na vybraných stanicích v roce 2011 je na druhém obrázku.

-pj-
Diskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto adresu.

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 6−4:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


Zatím 0 komentářů.