logo

Výrazná teplotní inverze nad severními Čechami

Nad naším územím již více než 14 dní panuje teplotní inverze a ani v následujícím týdnu neočekáváme výraznější změnu počasí. Rozptylové podmínky jsou od 27.10. převážně mírně nepříznivé - ovšem vzhledem k výšce spodní hranice teplotní inverze kolem 900 m n.m. a za mírného až dosti čerstvého jihovýchodního větru v nejbližších dnech nepředpokládáme v Ústeckém kraji vyhlašování signálů SVRS.

V posledním týdnu je inverze doprovázena typickým "dušičkovým" počasím - nízkou celodenní oblačností, ve vyšších polohách s mlhami, naopak na horách nad cca 1 000 m n.m. je skoro jasno a teplo.

Teplotní kontrast je velmi dobře patrný ze srovnání dnešních teplot na stanici Měděnec (828 m n.m.) a Fichtelberg (cca 1 200 m n.m.) v Krušných horách, které jsou od sebe vzdáleny vzdušnou čarou necelých 13 km. Zatímco na Měděnci byla ve 13 hodin mlha s teplotou 1,9 °C, na Fichtelbergu bylo skoro jasno a příjemných 14,2 °C !

-dt-


Inverze je dobře vidět i na aerologickém výstupu z Prahy-Libuše z dnešní 13. hodiny.
Tento výstup zobrazuje mimo jiné i průběh teploty s výškou (červená čára)


Diskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto adresu.

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 6−4:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


Zatím 0 komentářů.