logo

Podzimní rovnodennost 2011

Letos nám astronomický podzim začne v 11.04 hod. letního času, kdy Slunce vstoupí do souhvězdí Vah. Tento den Slunce vychází přesně na východě a zapadá na západě. Na rovníku přechází v poledne přes nadhlavník, na severním pólu Slunce zapadne a začne polární noc, naopak na jižním pólu Slunce vyjde a začne polární den.

Je všeobecně známo, že při rovnodennosti je den stejně dlouhý jako noc, ale astronomicky není tato definice přesná. Vzhledem k průměru slunečního disku a díky ohybu slunečního světla je Slunce viditelné nad obzorem přibližně 12 hodin a 10 minut - den je tedy delší, než noc.

Dny se nám budou zkracovat až do zimního slunovratu, který letos připadne na 22. prosince, 6.30 hod. středoevropského času.

-dt-


Diskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto adresu.

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 5+4:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


Zatím 0 komentářů.