logo

Srážková předpověď modelu Aladin tentokrát vyšla

Pro předpověď srážek se používají různé předpovědní modely, tuzemské i zahraniční. Jedním z nich je lokální model Aladin, který se stále postupně zdokonaluje. Ještě poměrně nedávno se na srážkové předpovědi modelu Aladin nedalo moc spolehnout. Například v srpnu 2002 se sice vědělo, že budou vydatné srážky, ale do poslední chvíle nebylo jisté, které přesně oblasti budou zasaženy.

Tentokrát, při trvalém dešti v sobotu 30. července, se předpověď srážek od modelu Aladin až překvapivě trefila. Jak již bylo publikováno, během soboty napadlo na řadě míst zejména v Jizerských horách více než 50 mm srážek, a v důsledku nasycenosti povodí od předchozí povodně voda opět stoupla a na říčce Smědé v profilu Předlánce byl dosažen 3. stupeň povodňové aktivity.


Naměřené srážky v sobotu a v noci na neděli, od soboty 08 hodin do neděle 08 hodin letního času

Na následujících obrázcích je zobrazeno porovnání předpovědi srážek modelu Aladin ze sobotního rána na jednotlivé šestihodinové intervaly s naměřenými srážkami za stejné období:

    
Sobota, od 6 do 12 UTC (od 8 do 14 hodin letního času)

    
Sobota, od 12 do 18 UTC (od 14 do 20 hodin letního času)

    
A na poslední dvojici obrázků je interval od 18 do 24 hodin UTC v sobotu večer

Na těchto obrázcích, zejména čtvrtém a pátém, je vidět předpovídané a posléze i skutečné maximum srážek nad Jizerskými horami, dále oblast vyšších srážek severozápadně od Krušných hor i vyšší srážky v oblasti kolem Žatce a středních Čech, ale také výraznou, ale úzkou mezeru s výrazně nižšími srážkami těsně podél Krušných hor.

Pro úplnost ještě několik údajů o naměřených srážkách za sobotu (uvedeny jsou 24hodinové průměry) ze stanic, kde bylo naměřeno více než 50 mm:

Stanice Srážky
Smědavská hora 86,5
Bílý Potok, Pavlova cesta 80,9
Bílý Potok, U Jeřábu 77,6
Bedřichov, Olivetská hora 75,5
Bedřichov, Nová louka 74,5
Bedřichov 72,5
Hejnice 70,7
Nové Město pod Smrkem 57,7
Žatec 57,3

Samozřejmě, že jedna vlaštovka jaro nedělá a teprve časem se ukáže, do jaké míry bude možno se na výsledky modelu Aladin zcela spolehnout. Nicméně se ukazuje, že celkově se model Aladin zlepšuje a tím se zvyšuje i jeho využitelnost při předpovědi průběhu povodňových situací.

-pj-
-jp-


Diskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto adresu.

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 7+1:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


Zatím 0 komentářů.