logo

Neobvyklé rozptylové podmínky v červenci 2011

Měsíc červenec 2011 se vyznačoval nejen podprůměrnými teplotami a slunečním svitem a nadprůměrnými srážkami, ale v severních Čechách rovněž mimořádně příznivými rozptylovými podmínkami.

V létě se jen výjimečně vyskytuje celodenní inverze, ale při typickém letním počasí se zcela běžně vyskytuje noční a ranní inverze. V noci a ráno při poklesu teploty se ochlazuje přízemní vrstva vzduchu, přes den se ohřívá a inverze se opět rozpouští. Jen při oblačném a větrném cyklonálním počasí se noční inverze nevytvoří a rozptylové podmínky jsou dobré po celý den. V podkrušnohorské pánevní oblasti jsou údaje o rozptylových podmínkách v jednotlivých dnech k dispozici od roku 1988. Za tuto dobu se v červenci vyskytuje průměrně 7 až 8 dní s celodenně dobrými rozptylovými podmínkami. Dosud nejvíce dní s celodenně dobrými rozptylovými podmínkami v červenci bylo v severních Čechách v roce 1993, 1998 a 2000, a to 12. Letos, v červenci 2011, bylo v podkrušnohorské oblasti zjištěno 14 dní s celodenně dobrými rozptylovými podmínkami. Dá se tedy říci, že výskyt celodenně dobrých rozptylových podmínek v severních Čechách byl letos v červenci rekordně vysoký.

Vysoký výskyt dnů s celodenně dobrými rozptylovými podmínkami souvisí s převládajícím cyklonálním počasím, které způsobilo i nadprůměrné srážky a podprůměrný sluneční svit.

Letní ranní inverze nemají tak závažný dopad na koncentrace škodlivin v ovzduší, jako vícedenní inverze v zimním období. Ale v oblastech s větším nahromaděním zdrojů znečištění mohou způsobit sice krátkodobé, ale postřehnutelné zvýšení koncentrací škodlivin v době ranní dopravní špičky.

-pj-


Diskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto adresu.

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 5−0:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


Zatím 0 komentářů.