Novozámecký rybník
Národní přírodní rezervace Novozámecký rybník (mapa) patří k soustavám vrcholně středověkých rybníků na Robečském (Břehyňském) a Bobřím potoce. Na Břehyňském potoce v šedesátých letech 14. století vznikla rybniční soustava, zahrnující mj. Břehyňský rybník a Velký rybník (Máchovo jezero). Na Bobřím potoce vznikla soustava Holanských rybníků (mapa). Na soutoku Bobřího a Robečského potoka vznikl pravděpodobně v roce 1416 Novozámecký rybník. Jeho původní rozloha byla několikanásobně větší než nyní. Zasahoval až k silnici Jestřebí-Provodín a jeho plocha byla srovnatelná s Máchovým jezerem. Postupným zanášením i záměrným snižováním hladiny (hlavně na přelomu 18. a 19. století) vznikl komplex bažin a podmáčených luk zapsaný v roce 1991 do seznamu lokalit chráněných Ramsarskou úmluvou (http://www.ramsar.org/ nebo informace na Wikipedii).
Plocha volné hladiny nyní činí pouze 38 ha, přes 200 ha pak zaujímají bažiny a vlhké louky vzniklé na místě původní volné hladiny. Hráz v nadmořské výšce 253 m n. m. je v koruně dlouhá 110 m a vede po ní frekventovaná silnice I/9 z České Lípy do Mladé Boleslavi. Přítok Bobřího a Mlýnského potoka je realizován v pískovci vytesanou Mnichovskou průrvou. Její délka je cca 170 m. Jak jsme zjistili na místě, je silně zanesena bahnem. Po klenutém pískovcovém mostku z 18. století je vedena silnice I/9. Výtok z rybníka je řešen impozantní Novozámeckou průrvou. Jde o cca 14 m hluboký a 7 metrů široký kanál vytesaný ve skále v délce 175 m. Kanál je ve dvou místech ostře zalomen z důvodů tlumení případné povodňové vlny. V kanále, na úrovni mostu se silnicí I/9, je nainstalována limnigrafická stanice Povodí Ohře. V její blízkosti provedli zaměstnanci pobočky 12. 8. 2011 měření pomocí ADCP (Acoustic Doppler Current Profiler). Přístroj byl na laně spuštěn z mostu do kanálu a byla uskutečněna řada měření, bezdrátově přenášených do PDA s příslušným programovým vybavením. Vzhledem k tomu, že hodnoty naměřené pomocí ADCP (průtok cca 900 l/s) nebyly totožné s aktuálními hodnotami meřenými limnigrafem Povodí Ohře, budeme pravděpodobně měření opakovat ve spolupráci s hydrology Povodí Ohře.
-vf-
-jš-
Spouštění ADCP do Novozámecké průrvy - hloubka 14 metrů
ADCP u vodočtu Povodí Ohře v Novozámecké průrvě
Mnichovská průrva - most s mezinárodní silnicí číslo 9
Mnichovská průrva - pohled k Novozámeckému rybníku
Mgr. Šrejber zdolává Mnichovskou průrvu suchou nohou...
...Ing. Fárek volí mokrou cestu.
Diskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.
Počet komentářů: 2