logo

Bouřky v pondělí 6. června

V pondělí 6. června a v noci na úterý se v Ústeckém a Libereckém kraji vyskytly bouřky. Poblíž východní hranice Libereckého kraje došlo i k přechodným vzestupům vodních toků. Bouřky postupující od jihozápadu z Karlovarského a Plzeňského kraje zasáhly krátce po poledni napřed okresy Louny a Chomutov, během odpoledne postupovaly k severovýchodu přes Ústecký a později i Liberecký kraj. Ve večerních hodinách pás bouřek nad Libereckým krajem zpomalil svůj postup, a v první polovině noci se prakticky zastavil v oblasti Krkonoš. V důsledku několikahodinové srážkové činnosti byly v Krkonoších zaznamenány nejvyšší úhrny srážek. Kolem půlnoci pak přes Ústecký kraj a západní část Libereckého kraje přešla další bouřka směrem od Prahy.

Na severu Čech napadlo nejvíce srážek v Krkonoších, kde Labská bouda naměřila 88 milimetrů srážek, z dalších stanic v Krkonoších naměřila například stanice Dvoračky 70 mm a vodní dílo Labská 72 mm. Ve Vysokém nad Jizerou bylo naměřeno 40 mm.
Dále naměřila stanice Holenice 34 mm, Doksy 27 mm, Pec pod Sněžkou 23 mm, Jablonné v Podještědí 22 mm, Žatec 20 mm, Ústí nad Labem - Vaňov 19 mm, Varnsdorf 17,5 mm, Doksany 16 mm a Ústí nad Labem - Kočkov 15 mm srážek.

V souvislosti se srážkami byly na některých menších vodních tocích zaznamenány vzestupy vodních hladin. Na horním Labi v profilu Špindlerův Mlýn byl podle údajů Povodí Labe kolem půlnoci dokonce dosažen I. stupeň povodňové aktivity (SPA), průtok, který dopoledne dosahoval kolem 0,8 m3/s, přesáhl 24 m3/s. Na Jizeře v profilu Dolní Sytová se průtok zvýšil z 2,4 m3/s na 42 m3/s. Nejde tedy o nějaké katastrofické povodně, nicméně vzestup hladin je velmi patrný.

Bouřky se na našem území mohou vyskytovat ještě dnes a ve středu.

-pj-