logo

Začíná astronomická zima

Zatímco klimatologicky začíná zima od 1. prosince, což má různé teoretické, praktické i klimatologické důvody, a letošní průběh aktuálního počasí tomu odpovídá, astronomická zima letos začíná 22. prosince v 0:38 hodin.

Za začátek astronomické zimy se považuje okamžik zimního slunovratu, tedy okamžik, kdy Slunce při svém zdánlivém pohybu nad zemským povrchem dosáhne nejjižnější polohy, obratníku Kozoroha, a začíná se vracet. Na severní polokouli je v tento den nejkratší den a nejdelší noc, na jižní polokouli je tomu naopak (tam jde o letní slunovrat), a na jižním pólu v tento okamžik Slunce dosáhne největší výšky nad obzorem a začne klesat.

V naší zeměpisné oblasti je nejen nejkratší den, ale i nejmenší výška Slunce nad obzorem. Proto na zemský povrch dopadá mnohem méně slunečního záření než v létě, a také mnohem méně, než kolik zemský povrch vyzařuje do vesmíru, říkáme, že radiační bilance zemského povrchu je záporná. Tato záporná radiační bilance potrvá ještě nějakou dobu, a proto dlouhodobě nejnižší průměrná teplota připadá zhruba na polovinu ledna. Což je dlouhodobý průměr, aktuální vývoj teploty závisí na konkrétním vývoji počasí.

V důsledku toho, že rok netrvá přesně celistvý počet dní a že existují přestupné roky, nepřipadá zimní slunovrat vždy přesně na stejnou hodinu, ale bývá většinou někdy kolem 21. prosince.

Pro úplnost v následující tabulce uvádíme východy a západy Slunce pro dnešní den 22. prosince pro několik vybraných míst v ČR:

Místo Východ Slunce Západ Slunce
Cheb 8:07 16:10
Ústí nad Labem 8:03 16:01
Praha 7:58 16:02
České Budějovice 7:53 16:07
Česká Třebová 7:50 15:55
Brno 7:46 15:57
Ostrava 7:42 15:48

Z tabulky je mimo jiné vidět, že uvádění východů a západů Slunce v celostátních sdělovacích prostředcích bez uvedení místa s přesností na minutu může být pro čtenáře zavádějící.

-pj-