logo

Srážky srážky a zase ty srážky

Rekordní rok zažívají stanice na severu Čech a letošek se tam zapíše vedle roku 1981 jako srážkově nejbohatší za posledních přibližně 100 let. Po Hejnici, Liberci a Ústí nad Labem-Kočkově došlo k překonání absolutních rekordů na dalších stanicích na severu Čech.

Novou hodnotu ročního úhrnu srážek má Milešovka, která měří více než 100 let a letošní srážky jsou tam nejvyšší v historii měření od roku 1905. Rekord 815,6mm z roku 1941 byl už nyní překonán o více než 60mm a do konce roku zde budou atakovat 900mm hranici. Další stanicí, kde padnul rekord jsou Teplice, kde bylo překonáno dosavadní maximum ročního úhrnu srážek z roku 1981 — 770,3mm a kde pravděpodobně přesáhnou do konce roku 800mm hranici. Absolutní rekord zaznamenali už také v Doksanech, kde překročili hranici 690mm.

Výrazné srážky neustávají ani teď v prosinci, kdy jsou v důsledku přílivu chladného vzduchu převážně sněhové. Letos jsme už podobnou situaci zažili na počátku roku v lednu. Tehdy byla na některých stanicích zaznamenána vůbec nejvyšší sněhová pokrývka v historii jejich měření. Stejně tak i nyní leží na mnoha stanicích především v západní polovině Čech vůbec nejvyšší prosincová sněhová pokrývka v historii. Absolutní rekord pak zaznamenali v Tušimicích, kde naměřili 2.prosince 32cm a zaznamenali tak vůbec nejvyšší sněhovou pokrývku na stanici od počátku měření.

Zde ještě výčet stanic(s alespoň 30letým měřením) na severu Čech, které letos zaznamenaly dosud nejvyšší prosincovou sněhovou pokrývku (k 19.12.):
Doksy 28cm
Liberec 51cm
Smolnice 30cm
Tušimice 32cm
Ústí nad Labem - Kočkov 31cm
Žatec 28cm

-rt-